Klasyczna klawiatura Thinkpada X220 w Thinkpadzie X230

Thinkpad X230

Jakiś czas temu po wymianie swojego prywatnego laptopa Thinkpad X270 na Thinkpada P52, brakowało mi jakiegoś małego lekkiego laptopa do używania na kanapie i w formie przenośnej. Tak trafiłem na X230T, a chwilę później na X230 w standardowej wersji bez dotykowego ekranu. I to właśnie na X230 postanowiłem zrobić modyfikacje z zastosowaniem klasycznej thinkpadowskiej 7 rzędowej klawiatury. Przebieg poniżej

Dlaczego zdecydowałem się na modyfikację klawiatury w X230 a nie w X230T? W X230T mam klawiaturę podświetlaną która często używam po ciemku, a wersja tabletowa nie posiada lampki thinklight. X230 w standardowej wersji posiada lampkę którą z spokojem można używać podczas nocnego używania laptopa. Druga kwestia to byłem bardzo ciekaw jak działa starsza klawiatura z klasycznym układem, ponieważ gdy pierwszy raz pisałem na klawiaturze w X230T to się w niej zakochałem przez feeling lekko mechanicznej pracy.

Wymagane narzędzia i części dla X230

Do modyfikacji będziemy potrzebowali jeden śrubokręt krzyżakowy, nożyczek, nożyka do tapet oraz taśmy kaptonowej.

Z części potrzebujemy klawiaturę z X220 lub T420 T520 itp, palmrestu z X220 korespondującego z naszą wersją X230. Jeśli posiadamy wersje tablet, to musimy mieć palmrest od tabletowej wersji, jeśli standardową to tak samo standardowy palmrest. Palmresty dzielą się na wersje z i bez czytnika linii papilarnych.

Osobiście udało mi się znaleźć nową klawiaturę oryginalną Lenovo która nigdy nie była używana, oraz używany, ale w bardzo dobrym stanie palmrest.

Krok pierwszy BIOS

Najpierw musimy się upewnić, że nasz bios jest w wersji 2.75, jeśli jest wyższy to robimy downgrade do tej wersji. Wchodzimy na stronę lenovo zjeżdżamy na dół i w tabelce wybieramy 2.75.Bios X230

Żeby prawidłowo wykonać downgrade musimy w opcjach biosu wyłączyć opcje „Secure Rollback Prevention”. Później wybieramy opcję która jest dla nas wygodniejsza, albo bootowalny pendrive, albo aplikacja z poziomu windowsa, osobiście wybrałem aplikacje z poziomu windowsa, bo miałem drugi dysk z Win 11.

Krok 2 Custom Firmware

Przechodzimy na githuba hamishcoleman/thinkpad-ec z którego pobieramy repozytorium i wykonujemy poniższe instrukcje:

Instrukcję przedstawię tylko dla dystrybucji Debianowych, ten etap jest możliwy do wykonania tylko pod lunuxem.

Instalujemy wymagane paczki

Klonujemy repo i przechodzimy do folderu repozytorium

Instalujemy paczki

Wyświetlamy listę laptopów

Z listy musimy wybrać interesujący nas model laptopa, w moim przypadku był to „patched.x230.img”

Patchujemy plik

Wsadzamy pendrive usb i wykonujemy poniższą komendę żeby zobaczyć jaki adres ma nasz pendrive. Pamięć USB zostanie sformatowana, więc warto mieć jej kopię zapasową jeśli było tam coś ważnego.

Tworzymy bootowalny obraz na usb, pamiętajcie żeby zamienić sdx na odpowiedni adres dysku usb.

Teraz zostało już ustawić odpowiednie ustawienia w BIOSie:

  • tryb bootowania musi być ustawiony na Legacy, a nie UEFI
  • Secure Rollback Protection ustawiony na disabled

Po pozytywnym flashowaniu możemy przejść do części hardwarowej.

Krok 3 Przygotowanie klawiatury

Żeby klawiatura nam się nie uszkodziła podczas podłączania pod płytę główną X230 musimy zakleić 3 dolne piny taśmy w klawiaturze. W tym celu musimy zdjąć osłonkę od klawiszy głośności ThinkVantage oraz power. Następnie odkręcamy od tyłu trzymającą płytkę zamocowaną na dwie śrubki. Naszym oczom powinna ukazać się taśma.

Taśma klawiatury X220

Źródło Thinkwiki jak prawidłowo zakleić piny

Na powyższej grafice zaczerpniętej z Thiknwiki zobrazowane jest jak powinniśmy zakleić taśmą kaptonową 3 piny od wewnętrznej strony. Musimy pamiętać, o zaklejeniu tylko tych 3 pinów. Lepiej wykorzystać taśmę kaptonową niż no izolacyjną, ponieważ jest cieńsza i nie jest większa szansa, że nie pogorszy styków reszty pinów.

Jak jesteśmy już przy tej części klawiatury to możemy przyciąc wypustkę przy klawiszu print PrtSc

Teraz będzie już z górki. Zakładamy i skręcamy blaszki uprzednio mocując naszą zmodyfikowaną taśmę pomiędzy dwie taśmy w klawiaturze. Zakładamy osłonkę i przystępujemy do rozebrania laptopa.

Klawiatura X220 w X230

Krok 4 rozkręcenie Thinkpada

Rozkręcamy śrubki jak poniżej. Czerwone są do palmrestu, a żółte do klawiatury.

Klawiatura X220 w X230

Odwracamy thinkpada na drugą stronę otwieramy klapę i wyjmujemy klawiaturę przez popchnięcie jej w stronę ekranu i podniesienie części przy palmreście. Palmrest zdejmujemy pociągając od miejsca w której mocowana była dolna część klawiatury w górę.

Klawiatura X220 w X230Klawiatura X220 w X230

Pamiętajmy o odpięciu wszystkich taśm.

Teraz w zależności czy mamy cały palmrest wyposażony w trackpad czy goły będziemy musieli go uzbroić albo pominąć ten krok. Ja musiałem przenieść trackpad z starego palmresta do nowego.

Jak wszystko zrobiliśmy dobrze powinniśmy widzieć gołego thinkpada.

Klawiatura X220 w X230

Krok 5 instalacja części X220 w X230

Nadszedł czas na zainstalowanie palmrestu i klawiatury z X220 w X230. W tym celu najpierw instalujemy palmrest. Klawiatura X220 w X230

Podpinamy jedną taśmę od trackpada i czytnika linii papilarnych. Podpinamy klawiaturę, instalujemy ją najpierw wsuwając od góry przesuwając w kierunku matrycy, a następnie przeciągamy w dół do palmrestu.

Klawiatura X220 w X230

Jeśli zrobiliśmy wszystko dobrze, to laptop powinien się uruchomić a mapowanie wszystkich klawiszy powinno odpowiadać ich prawdziwym funkcjom. Teraz mamy Thinkpad X230 z klawiaturą z X220. Ciekawy experience i fajne zajęcie na zimowy wieczór.

Klawiatura X220 w X230

,

Leave a Reply