git commit -m „Initial commit”


W większości tak zaczynają się projekty, podobnie jest z tym blogiem programistycznym.

Dlatego też traktuje tego bloga jako kolejny projekt, projekt długoterminowy bez daty końcowej. 🙂

Na początek mikro poradnik gita. Git – super ważne narzędzie w stacku każdego programisty, czy to backendowca, frontendowca czy full stacka. Bez niego nie da się praktycznie nic poważniejszego zrobić.

Często ludzie mylą gita z githubem, są to dwie różne rzeczy. Git –  system kontroli wersji. Github – serwer gita na którym hostujemy repozytoria.

Z instalacją powinieneś sobie już sam poradzić. Tak więc przejdę do wstępnego skonfigurowania gita.

Krok pierwszy. Otwieramy swój terminal i wpisujemy.

Krok drugi. Przechodzimy do folderu w którym chcemy stworzyć swój projekt, i wpisujemy kolejno.

Dzięki temu mamy możliwość lokalnego używania gita. Branchowania, checkoutowania, mergowania itp. Już teraz możesz zacząć swoją pracę.

Krótki wpis powitalny. Nie ma sensu pisać więcej o gicie kolejny raz, w internecie znajdzie się sporo informacji o nim. 😉

Blog będę traktował jako typowy blog programistyczny, w którym będę opisywał problemy z jakimi się zmagam podczas swojej codziennej pracy, bądź też przy swoich projektach po pracy. Jest swego rodzaju uzupełnieniem programistycznego stacku, miejsca gdzie będę mógł mówić o tematach i technologiach jakie mnie interesują, a wy będziecie mogli śledzić moje postępy. Może komuś się też spodoba ten blog, lub wyciągnie z niego coś wartościowego.

Kilka słów o mnie

Nazywam się Łukasz Urbaniak, zawodowo zajmuję się programowaniem w PHP, obecnie wykorzystując do tego framework Laravel. Wcześniej pisałem małe aplikacje w C++, C na mikrokontrolery AVR, skrypty w Pythonie i Perlu. W międzyczasie oczywiście przewinęło mi się kilka innych języków takich jak Java czy C#, ale w nich za dużo już nie pisałem, więc nie ma sensu ich przytaczać.

Obecnie skupiam się na webdevie, większości siędzę po stronie backendowej, czasem jakieś drobne zmiany na froncie też wykonam. W najbliższym czasie chciałbym poznać przez stworzenie małych projektów kilku technologii takich jak Swift, Ruby On Rails, Node.js.


Leave a Reply