Allegro Tech Days Poznań – Hackathon 24h


Jako prawdziwy programista z krwi i kości w końcu uczestniczyłem w swoim pierwszym hackathonie. Organizowany był przez firmę Allegro i na celu miał wykonanie aplikacji MVP pomagających rowerzystom w codziennych problemach.

Nigdy wcześniej nie miałem okazji uczestnictwa w takiej „imprezie” gdzie głównym celem jest programowanie. Jednak w tym momencie wiem, że przeżycie było warte zarwania nocki i wykorzystania całego weekendu na ślęczenie nad kodem.

Organizacja imprezy przebiegła bardzo sprawnie, nie zaobserwowałem większych opóźnień w programie co przy takiej ilości osób często występuje na różnych eventach.

Przez organizatorów tydzień wcześniej zapewnione mieliśmy przykładowe zadania i problemy do rozwiązania wraz z paczką danych z aplikacji kręć kilometry w formacie GeoJSON.

W raz z kolegami z pracy wybraliśmy zadanie polegające na zidentyfikowaniu przejazdu rowerem i odrzuceniu tych które były pokonane przez np samochód bądź skuter. Do rozwiązania problemu wykorzystaliśmy ostatnio popularny temat Machine Learning.

Mówiąc szczerze niecałe 24h na developing aplikacji to nie jest długo, szczególnie w max 4 osobowym zespole. Dodatkowo technologia w której na codzień nie programowaliśmy oraz temat nie do końca zgłębiony przed hackathonem dał się we znaki. Jednak pomimo tych małych problemów udało nam się ukończyć aplikację, zaprezentować ją publiczności zyskać poklaski i tyle.

Wszystko działało w aplikacji, mieliśmy frontend, backend udało się nawet uczyć model, nie zawsze sukcesywnie. Niestety mieliśmy bardzo mało próbek danych dla nie rowerów przez co ciężko było wyuczyć model charakterystyk innych pojazdów, co objawiło się później dość niską skutecznością rozpoznawania rowerzystów która wynosiła ok 50-60%. Co według mnie jak na dostępne dane i ilość czasu było wielkim sukcesem.

Ogólne wrażenia z hackathonu mam bardzo pozytywne, wiem już na czym to polega i, że nie wygląda jak na filmach gdzie wszyscy imprezują i programują. A bardziej wygląda, że… Tylko programują. 😀  Wielki plus za organizację allegro i udostępnienie mentorów którzy dostępni byli 24h i mogliśmy poprosić o dodatkowe próbki wykonane samochodem. Co prawda obyło się bez afterparty, ale wydaje mi się, że nikt by nie miał na to sił. Jeśli będzie jakiś nowy hackathon z ciekawym tematem to jak będę miał siły pewnie znowu wezmę udział, przeżycie jest ciekawe, i można się czegoś nauczyć w 24h.


Leave a Reply